Strona: "Głębokie wymrażanie kriogeniczne narzędzi do gięcia" / Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego

"Głębokie wymrażanie kriogeniczne narzędzi do gięcia"

2017-10-22
, red.  Paweł Rokicki

W ramach konkursu CORNET 20. konsorcjum w składzie:

• Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju (koordynator Klastra Obróbki Metali) – Polska
  • Instytut Mechaniki Precyzyjnej – Polska
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego – Polska
  • European Society of Thin Films - Niemcy
  • The Research Association for Steel Application – Niemcy
  • Fraunhofer Institute of Machine Tools and Forming Technology – Niemcy
  • Moravian-Silesian Automotive Cluster c.a. – Czechy
  • COMTES FHT a.s. – Czechy

otrzymało dofinansowanie projektu pt.: "Deep Cryogenic Treatment Of Bending Tools/Głębokie wymrażanie kriogeniczne narzędzi do gięcia". W ramach projektu głównym zadaniem Laboratorium jest realizacja prac (zadanie WP4) polegająca na badaniu próbek podlegających łączonym procesom wymrażania kriogenicznego i azotowania lub wytwarzania powłok PVD.

Krótki opis projektu:

Celem projektu jest wykorzystanie operacji wymrażania kriogenicznego do poprawy trwałości narzędzi do gięcia. Zależnie od zapotrzebowania zakres prowadzonych prac badawczych i rozwojowych będzie rozszerzany o inne narzędzia w wymaganych przez zakłady przemysłowe zastosowaniach. Badaniom podlegać będą stale narzędziowe poddane konwencjonalnym procesom wymrażania kriogenicznego, jak i procesom wymrażania wielostopniowego, będącym obecnie najbardziej obiecującym kierunkiem rozwoju tej technologii. Przeprowadzone zostaną również badania części podlegających łączonym procesom wymrażania i azotowania lub wytwarzania powłok PVD. Wytypowane technologie obróbki cieplnej zastosowane zostaną do obróbki rzeczywistych narzędzi, które przebadane zostaną w warunkach przemysłowych. Pozytywne wyniki badań demonstratorów pozwolą na wdrożenie opracowanych technologii do praktyki przemysłowej, a uzyskane rezultaty rozpowszechniane będą wśród zainteresowanych zakładów przemysłowych branży narzędziowej.

piec_imp.jpgpiec_imp_2.jpgimg_8506_dxo_dxo.jpg

Powrót do listy aktualności